Ukrayna

Ukrayna

Ukrayna

Toplam 26 idari bölgeden oluşan Ukrayna’nın yönetim biçimi yarı başkanlık sistemli üniter anayasal cumhuriyettir. Ülke nüfusunun %20’ye yakın bölümünü Rus kökenli vatandaşlar oluştururken, diğer azınlıklar %5 civarındadır.


24 Ağustos 1991 tarihinde Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Ukrayna, günümüzde Avrupa Birliği adayları arasında Avrupa Birliği ülkesi olmaya en yakın adaydır.


Ülkede büyük ormanlar ve bozkırlar bulunur. Ayrıca su kaynakları bakımından (nehir ve göller) oldukça zengindir.

Ekonomik Yapısı

Son yıllardaki teknoloji ve sanayileşmede yapısal reformlar ile Doğu Avrupa’nın en büyük 2. ekonomisi olmuştur. Ukrayna’da tarıma elverişli arazilerin toplamının yüz ölçümüne oranının %70 civarında olması tarımın gelişmesinde en önemli etkendir. Bazı ekonomik engellerden dolayı tarımda yoğun ihracat yapamayan Ukrayna, iç pazarda gıda enflasyonun en düşük olduğu Avrupa ülkelerinden biridir. 


Ukrayna devletine ait uçak üretim ve servis firması Antonov dünyanın en büyük kargo uçağının üreticisidir. Havacılık sektöründe oldukça gelişmiş bir ülkedir. Örneğin; ülkemizde İstanbul Teknik Üniversitesinde uzay ve havacılık bölümünde 2 uçakla eğitim verilirken, Kiev Politeknik Üniversitesinde 42 uçakla eğitim verilmektedir. Ukrayna’nın başlıca ihracat ürünleri; maden kömürü, büyük çaplı borular, demir ve kargo uçaklarıdır.


Ukrayna vatandaşlarının büyük çoğunluğu orta düzey yaşam standartlarına sahiptir. Yoksul nüfus sadece %0,8 civarındadır.

Ukrayna Hakkında Genel Bilgiler

Rusya’nın Avrupa kıtasında bulunan bölümünden sonra, Avrupa kıtasındaki en geniş ikinci ülkedir. Güneyinde Karadeniz ve Azak Denizi'ne kıyısı bulunan Ukrayna, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan’a, doğusunda Rusya’ya, kuzey batısında Beyaz Rusya’ya, güney batısında ise Romanya ve Moldova’ya komşudur.

İletişim

Diğer Adreslerimiz