Çin

Açıklama

Çin

Genel Bilgiler

Çin ekonomisi, son on yılda, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olma yolunda şaşırtıcı bir büyüme yaşadı. Çin Halk Cumhuriyeti,  1978'de ekonomik reformlar programına başladığından bu yana toplam ticaret rakamları yaklaşık 100 ile 4,2 trilyon ABD doları arasında bir artış gösterdi ve ABD’yi geride bırakarak dünyanın en büyük 1. ekonomisi oldu.


Özellikle 1980’li yılların sonunda sanayi ve inşaat sektörlerinde ki büyüme hızı ile günümüzde dünyanın üretim merkezi haline gelmiştir.

Ekonomik Yapısı

Elektronik eşya ve makineler toplam ihracatın% 55'ini oluştururken, tekstil % 13'ünü, inşaat malzemesi ve ekipmanları  % 7'sini oluşturuyor. Ayrıca, ürettiği ürünler için yeni pazarlar açan birçok ikili ve çok taraflı ticaret anlaşmaları imzalamıştır.

 

2003 yılında Çin, Hong Kong ve Makao ile Daha Yakın Ekonomik Ortaklık Düzenlemesini imzaladı. Çin ile Asya ülkeleri arasındaki Ocak 2010'da bir Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) imzalandı ve dünyanın en büyük üçüncü serbest ticaret bölgesi kurulmuş oldu.

Çin Hakkında Genel Bilgiler

Çin, Avustralya, Şili, Kosta Rika, Kore, Pakistan, Peru, Yeni Zellanda ve Singapur gibi ülkelerle birlikte FTA'yı kurdu. Ayrıca, Körfez İşbirliği Konseyi, Japonya, Norveç ve Srilanka ile müzakere edilen başka FTA'lar da imzalandı.

İletişim

Diğer Adreslerimiz